Rubriky: Inspirace, Komunikace, Praxe, Speciální potřeby

Smyslové příběhy thumbnail

Plním slib účastníkům červnové konference AAK a vkládám příspěvek na téma smyslových příběhů, které byly obsahem jednoho z mých vstupů. Podrobnosti, týkající se práce s jádrovým slovníkem, najdete pod odkazem Komplexní podpora AAK. Smyslové příběhy obsahují jednoduché vyprávění v kombinaci slovního projevu a doplňkových smyslových vjemů. Každá část příběhu je doprovázena smyslovým zážitkem, který pomáhá příběh [...]

Rubriky: Inspirace, Komunikace, Speciální potřeby

Rok s jádrovým slovníkem II thumbnail

Naším cílem pro proběhlý školní rok v oblasti AAK bylo vytvořit metodický materiál umožňující začlenit do výuky systematickou práci s jádrovým slovníkem. Více popsáno v minulém příspěvku Povedlo se :). Protože z vašich ohlasů vím, že zájem o materiály, týkající se jádrového slovníku, je velký, sdílím následující … Přehled pro 10 školních měsíců včetně metodického doporučení: Rok [...]

Rubriky: Komunikace, Praxe, Speciální potřeby

Rok s jádrovým slovníkem thumbnail

Jedna ze strategií, jak rozvíjet u alternativně komunikujících dětí jádrovou slovní zásobu, je zaměřit se cíleně po určitou dobu na několik slov a využívat přirozené komunikační situace k jejich upevnění. Inspirací pro náš letošní školní rok je zahraniční projekt světově uznávané odbornice na AAK z USA Carole Zangari (a jejích mnoha následovníků) Year of Core [...]

Rubriky: Inspirace, Komunikace, Média, Praxe

Z Čech do Belgie s celou třídou? Easy ;) thumbnail

Předposlední mobilita tříletého Erasmus plus projektu se blíží a jako obvykle je součástí programu část věnovaná námi připraveným společným aktivitám s dětmi z navštívené školy. Belgický koordinátor nám detailně popsal žáky ze tříd, které pro nás vybral, abychom program mohli  lépe přizpůsobit jejich potřebám. Čtu si popis těch svých a napadá mě velká podobnost s jednou naší třídou. Podobný počet, věk i specifické problémy a diagnózy, které se v české i belgické třídě speciální školy vyskytují. Škoda, že se nemůžou potkat (jako speciální školy máme v projektu mobility pouze pro učitele, děti jsou zapojené v jiných projektových aktivitách). Nebo můžou?

Rubriky: Komunikace, Komunita, Kreativita, Média, Speciální potřeby, Všeobecný rozvoj

Animace pro podporu komunikace thumbnail

Animace je způsob vytváření zdánlivě se pohybujících věcí. “Oživuje” předměty a situace. Mění statické záznamy na živé. Animované příběhy jsou zábavné, vzbuzují emoce a díky technologiím se dají jednoduše vytvořit.

A tak jsme je začali využívat i pro podporu rozvoje komunikace. Animace k jednotlivým slovům jádrové slovní zásoby podporují pochopení abstraktních slov i akčních sloves. Mají význam nejen u komunikačních začátečníků, ale při vhodné barevnosti a kontrastu slouží zároveň jako zraková stimulace.

Rubriky: Komunikace, Návody, Přehledy, Speciální potřeby, Zpřístupnění

AAK aplikace pro češtinu zdarma thumbnail

V poslední době jsem dostala několik dotazů k existenci českých komunikačních aplikací zdarma, jako náhradu za nefungujícího Klábosila. Tak tady jsou odpovědi :).

Rubriky: Inspirace, Komunikace, Kreativita, Praxe, Speciální potřeby, Zpřístupnění

Adaptované knížky thumbnail

Jak přizpůsobit knížky pro neverbální děti? Jak ze společného prohlížení a čtení udělat nenásilné komunikační cvičení. Jde to s technologiemi i bez nich, ale Book Creator chybět nemůže.

Rubriky: Komunikace, Praxe, Speciální potřeby, Všeobecný rozvoj

Být komunikačním vzorem thumbnail

Chceme-li někoho naučit psát, ukážeme mu písmena a píšeme s ním, znakový jazyk se učí znakováním. A stejně jsou na tom děti s potřebou alternativní komunikace a nejlepší, co pro jejich rozvoj můžeme udělat, je začít komunikovat jejich jazykem – jazykem symbolů.

Rubriky: Inspirace, Komunikace, Praxe, Speciální potřeby

Kliknu a mluvím jako ty? thumbnail

Proč je v názvu otazník. Jak pokračujeme v zavádění nových forem AAK. Videa napoví. Měla jsem být grafikem.

Rubriky: Komunikace, Praxe, Speciální potřeby, Zpřístupnění

Řeč rukou jako součást podpory komunikace thumbnail

Využíváni gest a znaků a znakování klíčových slov je důležitou podporou rozvoje komunikačních schopností a porozumění. A to nejen u dětí ve speciálních školách, ale i u žáků s dysfázií nebo dalšími problémy v komunikaci. Učit se jednotlivé znaky s podporou technologií – webových i mobilních aplikací – je zábavné a jednodušší. Jaké aplikace to jsou?