Rubriky: Komunikace, Návody, Přehledy, Speciální potřeby, Zpřístupnění

AAK aplikace pro češtinu zdarma thumbnail

V poslední době jsem dostala několik dotazů k existenci českých komunikačních aplikací zdarma, jako náhradu za nefungujícího Klábosila. Tak tady jsou odpovědi :).

AAK APLIKACE S PODPOROU ČEŠTINY ZDARMA

 

Symbotalk

Tato free aplikace využívá převážně volně přístupné obrázkové galerie ARASAAC. Disponuje rozsáhlými možnostmi nastavení – počet a velikost slov v mřížce, volba barvy pozadí slov, nastavení komunikačního řádku, přidávání uživatelů, prolinkování stránek atd. Ale hlavně: ve chvíli, kdy v nastavení zvolíte jazyk čeština, všechny obrázky jsou automaticky přeloženy do češtiny. Je to samozřejmě překlad strojový, tedy ne vždy úplně přesný, ale velmi to ulehčí práci. Navíc totéž funguje i při tvorbě nových tabulek a slov – do vyhledávače zadáváte slova také v češtině.

Aplikace je ke stažení pro iOS i Android a také jako on-line webová verze. Vše funguje zdarma, jen pokud chcete své tabulky synchronizovat mezi zařízeními a zálohovat v on-line úložišti, platíte symbolický měsíční poplatek. Vyzkoušet to lze v trial verzi na měsíc.


Druhou aplikací je LetMeTalk

Také ona využívá sadu obrázků ARASAAC, ale češtinu zatím v nastavení nehledejte. Oslovila jsem vývojáře s dotazem na možnost českého překladu a po dodání souboru 9 000 obrázků jsme se do toho pustili. Za velkou pomoc děkuji Denise Prunnerové ze ZŠ v Českém Těšíně a Zuzce Melecké z Opavy. Momentálně jsou překlady odeslané a čekáme na další update, kde by se čeština měla objevit. Další informace tedy až s ním :).

 

Ukázka prostředí komunikační tabulky