Rubriky: Návody, Praxe, Školní předměty, Speciální potřeby, Všeobecný rozvoj

Vyzkoušeli jsme GCompris! thumbnail

Před časem nás opět zaujala staro-nová aplikace GCompris, a tak jsem se rozhodli, že zde o ní napíšeme i ostatním. Program GCompris (čtěme Francouzky jako „J’ai compris“ tedy „Já rozumím„) vzniknul už na konci 90. let jako klasická desktopová PC aplikace. V té době ještě samozřejmě neexistovali žádné smartphony ani tablety, jak je známe dnes. GCompris je však ukázkou toho, že dobrý nápad může přežít a přenést se i do nové generace současných chytrých zařízení. Proto s příchodem tabletů vzniknul port i na tuto platformu a právě na tuto verzi GCompris se v tomto příspěvku společně podíváme.

GCompris vzniknul s cílem vytvořit aplikaci, která by nabízela více tzv. vzdělávacích her s různými zaměřeními od matematik, přes fyziku, historii až po přírodopis. Později se tato myšlenka také přenesla i do jiných appek jako je tomu např. v případě dobře známého BitsBoardu.

Dobrá zpráva je, že GCompris je dostupný na více platformách, tedy na iOS (iPady) a i na Androidní zařízeních:

https://itunes.apple.com/us/app/gcompris-educational-game-for-children/id1020904808?mt=8

https://play.google.com/store/apps/details?id=net.gcompris

Pokud jde o podporu češtiny, tak tu zde hned bohužel přímo nenajdeme, ale za to je tu Slovenština. Pro nás rodilé Čechoslováky na tom nesejde a tak doufejme, že si i mladší generace s tím poradí. Bohužel tady GCompris trochu pokulhává, protože nejsou přeloženy úplně všechny texty, takže se někdy stane, že popis pro první pokyn ve hře je ještě CS, ale druhý už pak EN. Pro zkušenější žáky to může pak být i jako lekce AJ.

Nastavíme SK a jdeme na to.

Tady nás aplikace alespoň varuje, bohužel u některých her dojde k přechodu do AJ bez varování.

Základní pracovní plocha obsahuje v horní části menu (galerie zvířátek), kde každé představuje určitou oblast vzdělávání. V každé oblasti je pak ještě pod-menu, ze kterého si zvolíme konkrétní vzdělávací hru. Základní aplikace s řadou her je zdarma, některé hry jsou ale uzamčeny a zpřístupní se až po koupi plné verze.

U hry šachy si musíme počkat na plnou verzi.

Na první pohled cílí GCompris spíš na první stupeň ŽŠ, některé úlohy jsou však i pro starší. Určitě pak potěší, že některé úlohy můžeme využít i ve speciálních školách. Za velmi přínosné lze určitě považovat pak hry zaměřené na nácvik Braillova písma, které se u jiných app tohoto druhu vždy nevyskytují.

Pojďme se tedy alespoň přehledově podívat, co vše GCompris nabízí. Nejprve matematika a logika.

Žábu musíme nechat spolykat je ty sčítance, které odpovídají součtu dole.

Tady pro změnu hádáme správné číslo.

Trocha sudoku nikdy neuškodí.

Staré dobré hanojské věže, aneb jak najít nejmenší počet kroků k celému přesunu.

Pokud jde o fyziku, ani tady nechce GCompris zůstat pozadu.