Rubriky: Média

Kolem dokola thumbnail

Některé aplikace pro vlastní tvorbu nebo AAK obsahují připravené knihovny obrázků, ale často se setkáme s tím, že bychom rádi použili své vlastní. V tomto příspěvku budeme postupně uveřejňovat odkazy na vhodné soubory obrázků.
Nejprve krátce o autorském právu. Obrázky na internetu nejsou „zadarmo“, většina z nich podléhá autorskému právu. To bychom neměli porušit, pokud obrázek použijeme pouze pro svou osobní potřebu a nijak jej neupravujeme (pro své dítě v aplikaci). V ostatních případech (např. školy) bude vhodnější čerpat z volných (free) galerií nebo pod vhodnou licencí. Určitě budeme chtít aby obrázky v naší aplikaci měly stejný styl, i tady se nám budou hodit celé soubory obrázků, místo jednotlivých (každý pes-jiná ves) obrázků postahovaných z hlubin internetu.

Většinou se setkáme s obrázky, publikovanými pod touto licencí Creative Commons

88x31Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)

KLÁBOSIL – obrázky volně ke stažení pod licencí Creative Commons

screen (11)

Ručně kreslené, autorské obrázky, které byly vytvořeny v rámci EU projektu, jehož součástí byla i kolekce obrázků k AAK aplikaci Klábosil.

Najdete je zde, řazené podle abecedy.

 

 

 

 

 

Les Pictogrammes

screen (12)Obrázky kanadské distribuce, vytvořené matkou dítěte s Aspergerovým syndromem, krásná grafika, najdete zde i témata k pobytu v nemocnici, různým typům postižení a zdravotních nebo výchovných problémů. Existuje černobílá i barevná verze.

Některé obrázky jsou ke stažení zdarma na facebookové stránce Les Pictogrammes pro osobní využití. Celé soubory a tematické kolekce je možné zakoupit na webových stránkách.

Tyto obrázky jsou také součástí všech aplikací Niki

ARASAAC – obrázky pod licencí Creative Commons

ScreenShot049Španělský (aragonský) portál pro AAK, k dispozici jsou barevné i černobílé obrázky. Stahovat můžete buď libovolně vybrané obrázky nebo rovnou celý zazipovaný soubor. Po stažení do PC instalujte podle pokynů – záleží na typu software v PC) před nahráním do iPadu je lepší je přebrat :-( a roztřídit do kategorií (jsou podle abecedy). Obrázků je velké množství, hodně jich má vícenásobnou kopii, některé se nebudou hodit vůbec (španělské bankovky, mapky, symboly) a práce při třídění je náročná. Vše je ale vyváženo moc hezkým grafickým zpracováním.

 

OBRÁZKY Z PRVNÍHO ČTENÍ

ScreenShot001-1

 

Děti, které využívají globální metodu čtení, znají tyto černobílé piktogramy a tak bude určitě vhodné umístit je i do některé aplikace, kterou budeme ke globálnímu čtení používat. Na nově vzniklých webových stránkách daly autorky publikace První čtení své piktogramy v digitalizované podobě k dispozici.

 

 

 

 

OBRÁZKY Z WEBU PATRICK ECKER: AAC

ScreenShot001

roztříděné v zazipovaných souborech a volně použitelné pod licencí Creative Commons

Obrázky jsou použité i v aplikaci I Click I Talk

 

 

 

webové stránky AUTISTÉ.CZ
stránky skvěle fungují na iPadu, navíc si obrázky můžete jednoduše stáhnout.

Vyhledávání na METODICKÉM PORTÁLU  www.rvp.cz

Modul Obrázky a citace nabízí veřejnosti nástroj, pomocí něhož je možné vyhledávat obrázky a fotografie publikované pod otevřenými licencemi (nejčastěji Creative Commons a Public domain) a současně získat plnohodnotnou citaci. Odkaz pod obrázkem

image

PICASA VE VZDĚLÁVÁNÍ

20110121-Picasa_logo

– blog, kde je shromážděno velké množství odkazů na volně přístupná Picasa alba
– obrázky k různým tématům, písmenka, číslice…
– orientace podle štítků

– různé licence

abeceda – vánoční, obrázková a mnoho dalších

 

 

 

Možnost vytvořit si vlastní sady piktogramů nabízí skvělá (i když dražší) aplikace CustomBoards. Má nejen obrovskou databázi obrázků, ale i šablony různých typů, do kterých se obrázky vkládají

Piktogramy

česká abeceda s obrázky od Martiny, na webu rvp.cz

logopedické obrázky z Metodického portálu http://digifolio.rvp.cz/view/view.php?id=3215

 

SEZNAM OTEVŘENÝCH GALERIÍ OBRÁZKŮ

Cliparty free ke stažení:

http://ngfl.northumberland.gov.uk/clipart/default.htm

http://www.prentrom.com/downloads/icons?id=5