Rubriky: Komunita, Soc./Zdrav oblast, Speciální potřeby

Snazší ovládání iPadu pro uživatele s těžkým tělesným postižením thumbnail

Vždy, když si nevím rady, jak umožnit ovládání počítače nebo iPadu dětem s těžkým tělesným postižením, volám do Olomouce. Stejně jako mnozí další pedagogové a rodiče vím, že pan Jiří Menšík z firmy Petit má v této oblasti velký přehled a udělá všechno pro to, aby můj problém pomohl vyřešit.

O jeho orientaci v nejnovějších možnostech svědčí i následující text, který nám poslal a za který děkuji.

AMAneo BTi je revoluční adaptér, který umožňuje ovládat iPad (iPhone) pomocí jakékoliv USB myši.
Dosud mohli lidé s těžkým tělesným postižením ovládat iPad nebo iPhone pouze spínači. Nyní můžete využít pro ovládání iPadu například standardní myš, trackball, joystickovou myš, myši ovládané pohyby hlavy nebo ústy. Adaptér podporuje i 2 externí spínače a rovněž i metodu automatického klikání (Dwell click) a dokáže do určité míry omezit nechtěné pohyby ruky způsobené třasem a nebo křečí (antitremor efekt).

Připojení
Stačí připojit AMAneo BTi k iPadu prostřednictvím Bluetooth a na obrazovce iPadu se automaticky zobrazí kruhový kurzor myši, který umožní uživateli ovládat iPad včetně všech aplikací pomocí zvolené myši. Není potřeba instalovat žádnou další aplikaci.

Menu
Integrované menu AMAneo BTi umožňuje používat všechny funkce hardwarových tlačítek na iPadu. Kliknutím levým tlačítkem myši otevřete aplikaci nebo webový prohlížeč, klepnutím a tažením se můžete pohybovat mezi obrazovkami a po kliknutí pravým tlačítkem se otevře nabídka AssistiveTouch, pomocí které získáte okamžitý přístup k několika ovládacím prvkům systému iOS, včetně ovládání hlasitosti, otočení obrazovky a ovládání tlačítka Domů.

Anti-Tremor a další pokročilé funkce
Miliony lidí po celém světě trpí silným třesem (křečemi) rukou, což jim znemožňuje používat iPad standardním způsobem (dotykem). AMAneo BTi obsahuje inovativní anti-tremor filtr, ktery ve spojení s dalšími funkcemi umožní mnoho lidem poprvé používat iPad. Zařízení dokáže elektronicky filtrovat třes rukou nebo hlavy tak, aby se kurzor myši na obrazovce pohyboval plynule.
Další volitelné funkce, které mohou využít lidé s těžkým postižením:
Opožděné kliknutí- kliknutí myší se aktivuje až po uplynutí nastaveného času.
Automatické kliknutí (Dwell Click) – automatické kliknutí na tlačítko myši, pokud kurzor myši zůstane na stejném místě po stanovenou dobu.
Připojení externích spínačů – zařízení obsahuje dva porty umožňující připojení dvou externích spínačů k ovládání levého a pravého tlačítka myši.

Kompatibilita
AMAneo BTi je kompatibilní s iPhonem 5s a vyššími, s iPady 5 (Air) nebo vyššími. Dále s iPad Pro, iPad Mini 2 nebo vyššími. Poznámka: AMAneo BTi je kompatibilní se zařízeními podporujícími iAP2 a iOS 11 a vyšší OS.

Specifikace
Bluetooth rozhraní pro iPad a iPhone;
USB port pro myš;
Integrované nabíjení baterií micro USB a poskytuje až 20 hodin provozu a úroveň nabití baterie je zobrazena na přístroji;
Nastavení: Anti-tremor filtr, zpoždění kliknutí a automatické kliknutí;
2 porty pro připojení externích spínačů (pro levé / pravé tlačítko myši);
Plně integrované menu AssistiveTouch, které umožňuje používat všechny funkce hardwarových tlačítek na zařízení iPhone nebo iPad;
Rozměry: 7,7 cm x 7,7 cm x 2,6 cm;

Cena adaptéru (včetně DPH) je 10.100,-KČ. Objednávky přijímáme na mailu: objednavky@petit-os.cz

Vyzkoušet tuto užitečnou novinku bude možné například začátkem června na mezinárodní AAK konferenci v Bratislavě. Těším se, že se tam s mnohými návštěvníky našich stránek potkáme.